Skip to main content

Eric von Hippel

Professor of Management of Innovation and Engineering Systems at MIT Sloan School of Management

About Me

Eric von Hippel’s research discovers and explores patterns in the sources of innovation and develops new processes to improve the “fuzzy front end” of the innovation process—the end where ideas for breakthrough new products and services are developed.

In his book, Democratizing Innovation, von Hippel shows how communities of users are actually becoming such powerful innovation engines that they are increasingly driving manufacturers out of product development altogether—a pattern he documents in fields ranging from open source software to sporting equipment. This discovery has been used for a better understanding of the innovation process and for the development of new innovation processes for industry.

He is currently leading a major research project to discover how these user innovation communities work, and how and whether the same principles might extend to many areas of product and service development.

In addition, von Hippel is working with governmental and academic colleagues in the Netherlands, Denmark, and the United Kingdom to develop new and modified governmental policies appropriate to the newly emerging innovation paradigm of user-centered innovation.

He holds a BA in economics from Harvard College, an SM in mechanical engineering from MIT, and a PhD in business and engineering from Carnegie-Mellon University. Eric von Hippel’ın çalışmaları yenilik kaynaklarındaki örüntüleri keşfediyor ve inceliyor, ayrıca yenilik sürecinin belirsiz başlangıcını, yeni ürünler ve hizmetler için fikirlerin oluşturulduğu kısmı geliştirmek için yeni süreçler üretiyor. Democratizing Innovation kitabında von Hippel kullanıcı topluluklarının nasıl üreticilerin ürün geliştirmelerine giderek engel olacak kadar güçlü yenilik motorları olduğunu gösteriyor, bu örüntüyü açık kaynaklı yazılımlardan spor ekipmanlarına birçok alanda gözlemliyor. Bu keşif, yenilik sürecinin daha iyi anlaşılmasını ve endüstri için yeni yenilik süreçleri geliştirilmesini sağlıyor. Şu anda von Hippel bu kullanıcı yeniliği topluluklarının nasıl çalıştığını ve aynı prensiplerin ürün ve hizmet geliştirmeyle ilgili birçok alanda nasıl uygulanabileceğini keşfetmek için büyük bir araştırma projesi yürütüyor. Ayrıca Hollanda, Danimarka ve İngiltere'deki devlet ve akademi çalışanlarıyla birlikte yeni ortaya çıkan bu yenilik paradigmasına, kullanıcı odaklı yeniliğe uygun, yeni ve düzeltilmiş devlet politikaları geliştirmeye çalışıyor. Harvard College'da ekonomi lisansını, MIT'de makine mühendisliği yüksek lisansını, Carnegie-Mellon University'de işletme ve.

Courses and Programs taught by Eric von Hippel